Tak się cieszyłam, że kurs już za mną i czasu będę miała o wiele więcej - nic z tego! Opatrzność czuwa, żebym się popołudniami nie nudziła :) i to bynajmniej nie za sprawą szycia...
Nic to, czasem czas na to szycie znajduję, jak np. w weekend - ale o efektach innym razem.
Dziś, kiedy to szyłam jedną z zamówionych spódnic, pomyślałam, że warto byłoby wrócić do tematu stopek do maszyn. Mimo, że na wielu blogach temat ten już się przewijał, postanowiłam i tak co nieco, co wiem i co przetestowałam, napisać. Sama często szukam sprawdzonych informacji na innych blogach, więc postaram się tą "bazę wiedzy" uzupełnić, aby kolejnym było łatwiej :)
I tak oto tym postem rozpoczynam cykl dotyczący pracowni krawieckiej.
Dziś krótko, w ramach wstępu pokazuję stopki, które aktualnie mam "na stanie" :)
(zdjęcia wieczorne, więc wybaczcie, proszę)
Stopki, które otrzymałam w zestawie z moją maszyną do szycia:
1. Stopka uniwersalna
2. Stopka do wszywania zamków
3. Stopka do przyszywania guzików
4. Stopka do dziurek
5. Prowadnik do pikowania (stopką nie będący, ale zestaw uzupełniający)
Stopki, które zakupiłam dodatkowo na allegro:
6. Stopka do zamków krytych
7. Stopka do ściegu overlockowego
8. Stopka do obrębiania
I najnowsze moje nabytki:
9. Stopka z rolkami
10. Stopka do ściegu krytego.
Kiedy zaczynałam szyć na staruszku Łuczniku 877 marzyły mi się stopki ułatwiające to szycie, jak chociażby stopka do zamków krytych, których wszywam najwięcej, no i stopka do ściegu overlockowego. Problem stanowił jednak wiek maszyny i to, że stopki do niej były trudno dostępne. Szukałam długo, bardzo długo, zanim znalazłam złoty środek - uchwyt do stopek typu MATIC:
Jak już kiedyś pisałam, do staruszka Łucznika 877 pasuje uchwyt niski. Mając taki uchwyt możecie użyć każdej dostępnej stopki MATIC. Zanim jednak w końcu udało mi się ustalić, czy pasować będzie uchwyt niski, czy wysoki, minęło sporo czasu, wiele się naszukałam i trochę nadenerwowałam, że informację znaleźć jest trudno.
Na tych stopkach na pewno nie poprzestanę, bo w miarę jedzenia (ups... szycia) apetyt rośnie :)
Po tej krótkiej prezentacji spodziewajcie się opisu i mojej opinii na temat każdej ze stopek. Część z nich na blogu już się pojawiła, ale po czasie, jaki minął od ostatniej prezentacji część ze stopek zyskała nowe zastosowanie :)
A może o którejś z przedstawionych chcielibyście poczytać jako pierwszej? Na wszelkie propozycje i prośby jestem otwarta.
Pozdrawiam,
MONAfaktura
Mnie zaintrygowała ta z rolkami :)
OdpowiedzUsuńMnie też. Takiej nie posiadam i chętnie przeczytam o niej :)
UsuńDzięki za sugestie :) Na pewno wezmę je pod uwagę i stopka ta pojawi się jako jedna z pierwszych :)
UsuńCzekam na opisy, zwłaszcza tych dodatkowych:)
OdpowiedzUsuńDodatkowym w szczególności poświęcone będą moje posty - bez części z ich nie wyobrażam sobie (s)życia :)
UsuńMnie interesuje to, jak wszywasz kryty zamek za pomocą stopki do tego przeznaczonej. Kupiłam kiedyś taką na allegro i nie mam pojęcia jak z niej korzystać, każda próba kończyła się niepowodzeniem, i sttopka leży i się kurzy. Za to świetnie idzie mi przyszywanie krytego zamka przy pomocy zwykłej stopki do zamków;)
OdpowiedzUsuńWidzisz, ostatnio na jednym z blogów widziałam zupełnie nieprawidłowy sposób używania tej stopki i dlatego ten cykl - szkoda nie skorzystać z możliwości wszystkich tych stopek, bo każda odpowiednio używana zdecydowanie ułatwia szycie :)
UsuńOczywiście post o stopce do zamków krytych masz u mnie jak w banku :)
Chętnie poczytam o stopce do obrębiania, ale spokojnie poczekam w kolejce ;-)
OdpowiedzUsuńCieszę się bardzo, że jednak kolejka się tworzy - nie spodziewałam się :)
UsuńJa jestem ciekawa tej do obrębiania. Sama niedawno kupiłam, oglądałam tutki na jutubie, ale moja krawędź zrobiona tą stopką jest trochę pofalowana. Z kolei ze stopki to zamków krytych nie jestem zadowolona, nie odwija taśm zamka za bardzo i jak sama jej nie odwinę, to jest słabo.
OdpowiedzUsuńMoje odczucia co do obu stopek są podobne, ale więcej o tym będzie w poście :)
UsuńOstatnio do grona moich stopek dołączyła stopka do podwijania/obrębiania. Na początku może zniechęcić, ale jak już się zdobędzie wprawę to nie chce się jej zdejmować :) Jestem ciekawa w jaki sposób wykorzystujesz stopkę z rolkami, też ją posiadam ale nigdy nie używałam.
OdpowiedzUsuńMateriał na post o stopce z rolkami już mam, muszę tylko znaleźć chwilkę :)
UsuńStopka nr 8 do podwijania jest warta tego aby mieć ją w swoim zestawie, jak już sie ja opanuje to cieniutkie tkaniny ( woal) fantastycznie się nią szyje i profesjonalnie wygląda wykończenie
OdpowiedzUsuńZgadzam się, stopka przydaje się bardzo :)
UsuńŚwietny post! Nie wyobrażam sobie szycia bez stopki nr 8. Zastanawiam się nad zakupem prowadnika do pikowania - jak się z tym pracuje? Faktycznie ułatwia życie?
OdpowiedzUsuńJa osobiście nie używam go często, aczkolwiek się przydaje :) proszę o nieco cierpliwości - w niedługim czasie będzie można o nim poczytać, pooglądać zdjęcia :)
UsuńA ja bym przeczytała o stopce do ściegu overlockowego i obrębiania. Nie znam ich, a może zacznę używać?
OdpowiedzUsuńObie polecam i obie oczywiście już niedługo opiszę :)
UsuńPrzeczytałabym o stopce do obrębiania. Kupiłam i mi nie wychodzi ładne podwijanie :( Podwija mi materiał tylko na raz, a powinien na 2x. Tkanina też była cienka, nic grubego.
OdpowiedzUsuńPostaram się wyjaśnić, jak jej używać, a przydaje się bardzo :)
Usuń